Primerané množstvo tuku v tele je potrebné (osobný tréner, fyzioterapeut, speaker na SUPERfeele)

Osobný tréner a fyzioterapeut Oliver Poór sa pri svojej profesii venuje aj téme zdravé stravovanie a výživa. Prezradil nám, prečo je dôležité dobre sa stravovať, čo sa deje s telom, ak málo jeme a veľa cvičíme, ale aj to, prečo ženy potrebujú tuk. Na SUPERfeele sa tento odborník bude venovať najmä téme Mýty a fakty o stravovaní.

Veľa žien robí veľkú chybu. V snahe schudnúť jedia málo. Prečo ženy, ktoré jedia málo prestanú chudnúť?
Mnohým ženám sa stáva že si z jedla uberú až priveľa. Ich energetický príjem je nižší ako nároky telo na svoje plnohodnotné fungovanie (metabolizmus, imunita, trávenie, činnosť orgánov a základná činnosť svalov). Predstavte si ako keď máte plány na letnú dovolenku, ale zrazu vás obmedzia škrty v rodinnom rozpočte. Telo na takúto situáciu reaguje spomalením metabolizmu. Ženy sa dostávajú do fázy, kedy chudnú veľmi pomaly a demotivuje ich to v snahe pokračovať. Ak navyše v tejto fáze „seknú s diétou“ a vrátia sa ku svojmu predošlému stravovaniu, metaboliznus zostavá spomalený a priberú nad svoju pôvodnú hmotnosť. To je dobre známy jo-jo efekt.

Ďalší problém je ten, že ženy jedia málo a ešte navyše veľa športujú. Ich hmotnosť sa však zastaví. Prečo je tomu tak?
Ak sa nadmerné hladovanie spojí s neprimeraným cvičením, telo reaguje ešte radikálnejšie. Predstavte si situáciu že máte ďaleko do výplaty (ste na diéte) a navyše potrebujete doplniť svoj šatník (potrebujete chýbajúcu eneregiu z jedla investovať do cvičenia). Ak chcete, aby bol vynovený šatník exkluzívny (výborná postava) iba ťažko to dosiahnete s obmedzeným rozpočtom (málo jedenia). Nádherne to vidím práve na tréningoch s klientkami. Niekedy stačí, že zlepšíme raňajky a večeru a telo začne úžasne napredovať. Nikdy však nevynechávame jedlá iba sa ich snažíme mierne vyladiť. Ak je zlepšenie stravy doplnené o primeraný tréning, telo sa nám odmení lepším zdravím, pevnejšou postavou a závistlivými pohľadmi okolia. V prípade že sa neprimeraná diéta spojí s nadmerným cvičením s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte chorá. Začnú vám vypadávať vlasy, všetko vám bude liezť na nervy a okolie si v praxi vyskúša, čo je to žena na diéte.

V poslednom čase sa dosť hovorí o tom, že žena nemusí byť vychudnutá, ale mala by mať aj nejaký tuk. Prečo je to dobré?
Primerané množstvo tuku ako v strave, tak aj v tele je potrebné pre správne fungovanie imunity, vstrebávanie vitamínov ako aj menštruačný cyklus. Samotná nízka hodnota podkožného tuku nemusí byť zárukou spokojnosti so svojou postavou. Ak posadnutosť s hodnotou tuku vymeníte za zdravé cvičenie, vaše telo sa vám odmení tým, že bude zdravé vitálne a sexy.

Created and Designed by Anton Trnka 2018

Log in with your credentials

Forgot your details?